Týždeň ľudových tradícií v 2. triede

Akí boli naši predkovia – babky a dedkovia, čo robili, ako sa obliekali, ako pracovali, ako sa zabávali,  alebo ako trávili svoj čas, sme sa dozvedeli počas týždňa ľudových tradícií.  Program sme mali pestrý a bohatý. V triede sme si najprv zhotovili výstavku ľudových výšiviek, oblečenia a iných ľudových vecí, ktoré niektoré deti priniesli z domu. Pani učiteľka Zuzka z prvej triedy nám ukázala a pomenovala jednotlivé časti kroja a pozvala nás na návštevu, kde sme si pozreli výstavku ľudových tradícií v 1. triede. Zaujímavé boli pre nás expozície v Múzeu v meste, ale aj na Solivare, kde sme okúsili kúsok našej histórie a zistili, kto boli naši predkovia ale aj to, akí boli veľmi zruční, šikovní a pracovití a vedeli si zhotoviť veľa vecí, nástrojov, ušiť prekrásne zdobené kroje atď. Okrem toho si často spievali prekrásne ľudové piesne, ktoré sme počúvali z počítača. Týždeň ľudových tradícií sme ukončili tak, že sme si pozreli krásne vystúpenie detí z detského folklórneho súboru.

Mgr. Sylvia Luxová
V rámci našej spolupráce so ZŠ Májové námestie sme privítali v našej triede vzácnu návštevu:
  • Pani učiteľku a prvákov zo Základnej školy
Veríme, že sa naším kamarátom u nás páčilo a radi si zaspomínali na škôlkarske časy.

Čo sa skrýva v učebniach Základnej školy Májové námestie,
sme zistili v Deň otvorených dverí. V utorok 26.3.2019, sme navštívili Základnú školu Májové námestie, kde nás sprevádzali a celý čas sa nám venovali dve šikovné žiačky. Jedna z nich, dokonca  niekedy navštevovala našu materskú školu. Pani učiteľky nám v učebniach ukázali zaujímavé veci a okrem toho, sme si mohli toho veľa vyskúšať a poprezerať.
Tangramiáda

Na Tangramiáde, v stredu 13.2.2019,  našu triedu a škôlku reprezentovali v MŠ Jurkovičová Katka a Viki. V príjemnej a tvorivej atmosfére, spolu s ďalšími deťmi z iných MŠ, vytvárali zaujímavé obrazce zo skladačky Tangram a rôznych iných geometrických útvarov. Za vynaložené úsilie a splnené úlohy získali pekné ocenenie.

Naše mesto Prešov

Pri príležitosti oslobodenia mesta Prešova v týchto dňoch, oboznámili sme sa s deťmi s centrom Prešova a pešou zónou. Okrem niekoľkých významných budov – Radnice, Dómu sv. Mikuláša a Múzea, ktoré sme si prezreli, sme navštívili zaujímavú výstavu vynálezov významného vynálezcu a maliara Leonarda da Vinciho, v neďalekej galérii.

Návšteva Základnej školy Májové námestie

V pondelok 14.1.2019 sme navštívili základnú školu, kde si niektorí z nás vyskúšali ako sa sedí v školskej lavici a stojí pri školskej tabuli. Spoločne s našimi kamarátmi prvákmi sme sa hrali hry so slovami a písmenami. Prváci nám ukázali akí sú šikovní a ako už vedia čítať.

Deň „Veselých zúbkov“

Ako vyzeral? Veľmi zaujímavo. Pozvali sme si na neho aj našich rodičov. Okrem vystúpenia detí z našej triedy s pesničkou Veselé zúbky sa rodičia dozvedeli to, ako sa starať o detské zúbky a ako správne používať zubnú kefku. Prostredníctvom rozprávky Veselé zúbky, sme spoznali Zubožrúta a čo dokáže, keď si zúbky nečistíme správne.

Soľ, ktorá lieči

Skvelé vlastnosti soli a jej účinky na zdravie, využívame prostredníctvom návštevy Soľnej jaskyne na Solivare. Užívame si tiež krásne počasie a „slnečný kúpeľ“  na detskom ihrisku, pred odchodom autobusu.
Šarkaniáda

V pondelok 29.10.2018 sme sa zúčastnili Šarkaniády v MŠ Bernoláková. U našich horných susedov sa nám páčilo. Zhotovili sme si cestovinového šarkana, dali mu meno Jojko Dinko a išli sme. Na Šarkaniáde boli okrem nás aj deti zo 4 materských škôl.

Zdravé zúbky nebolia,

to my dobre vieme a preto sa učíme, ako sa máme o svoje zúbky čo najlepšie starať.

Mgr. Sylvis Luxová

Ako sme pripravili našu záhradku na zimu?

Obrali sme úrodu, ktorá sa urodila, vytiahli zvyšné rastliny zo zeme, pokopali a pohrabali zem. A zem môže spinkať a oddychovať a zbierať silu celú zimu, aby bola na jar znova pripravená.

Mgr. Sylvia Luxová

Naši kamaráti prváci s pani učiteľkou nám na prvej návšteve ZŠ Májové námestie, ukázali priestory školy:  triedy, chodby, telocvičňu, jedáleň a poobzerali sme si aj triedu 1.B.